Rmai hsk unokja
2004.11.28. 12:41
A rottweiler szrmazsrl nincsenek rsos vagy trgyi bizonytkaink. Elismert fajtv vlsakor kllemre, illetve a rgi rmai birodalomban shonos hajtkutykkal val hasonlsgra alapozva prbltk trtnett rekonstrulni.
A rottweiler szrmazsrl nincsenek rsos vagy trgyi bizonytkaink. Elismert fajtv vlsakor kllemre, illetve a rgi rmai birodalomban shonos hajtkutykkal val hasonlsgra alapozva prbltk trtnett rekonstrulni. A rmaiak harci- s hajtkutyit tbb korabeli forrs is megbzhat s kemny, masztiff tpus ebknt rja le, mely nagy munkakedvvel, kiemelked intelligencival s ers rz-vd hajlammal rendelkezett. A molosszoid elnevezs egybknt egy grg npcsoporttl, a molossziaiaktl szrmazik, akik Epiruszban ltek, s vadszkutyikrl vltak hress.
A rmai hajtkutya s a mai rottweiler kztti tmenetet a rmai uralkodk egsz Eurpra kiterjed hdt trekvsei fmjelzik. Hatalmas seregek keltek tra, dacolva minden nehzsggel, hogy kitgtsk a Rmai Birodalom hatrait. Nemcsak az ellensg legyzse, hanem a katonk lelmezse is kivl szervezkszsget ignyelt a lgit irnyt hadvezrektl.
Mivel mlyht vagy konzerv mg nem ltezett, az lelmiszer lbon kvette a sereget, azaz l llatokat hajtottak utnptlsknt. Ennyi jszg irnytshoz s kezelshez megfelelen ers s kitart kutykra volt szksg, melyek nemcsak a csorda hajtsban jelentettek nlklzhetetlen segtsget, hanem annak megvdelmezsben is, farkastl s marhatolvajtl egyarnt. A masztiffszer kutyknak szikls hegyeken, hmezkn, folykon s minden elkpzelhet terepen t kellett ksrnik a csordt. A rmai hadjratok egyike, idszmtsunk szerint 74-ben, keresztlvgott az Alpokon, s elrte a mai Nmetorszg dli rszt.
Az ppen uralkod, Flavius-hzbl szrmaz csszr utn a rmaiak az Arae Flaviae nevet adtk az jabb meghdtott terletnek, mely minden szempontbl nagyon j adottsgokkal rendelkezett, klmja, talaja egyarnt j volt, akrcsak kzponti fekvse. A rettenthetetlen rmai hajtkutya Rmbl a Neckar partjaihoz is elksrte urait. Nincs okunk ktelkedni abban, hogy ezek a kutyk, illetve leszrmazottjaik tovbb ltek s dolgoztak ezen a terleten a kvetkez kt vszzadon t, s nyilvn helyi kutykkal keveredtek. A rmai ciszternk feltrsakor kutyacsontok is a felsznre kerltek, st egy 180-bl szrmaz mozaik kp a hrfz Orpheuszt brzolta, oldaln egy kutyval. Kb. 260-ban a svbok kiztk a rmaiakat Arae Flaviae terletrl, s tvettk az uralmat.
A mezgazdasg s a marhakereskeds azonban tovbb folyt, st elsdleges meglhets maradt a vidken, tovbbra is biztostva a kutyk fennmaradst is. 700 krl a helyi uralkod elrendelte egy keresztny templom ptst az egykori rmai frdk terletn: ekkor kerltek el a rmai hzak vrs cserepei, csempi; innen ered a „das rote Wil” („vrs cserp”) elnevezse e teleplsnek, melybl a mai Rottweil ered.
Rottweil kulturlis s kereskedelmi dominancija egszen a XII. szzad kzepig ntt s gazdagodott, a marhakereskedelem is virgzott. lltlag a marhakereskedk, mieltt temrdek alkohol elfogyasztsval megnnepeltk volna az aznap kttt j zleteket, arannyal teli ersznyket kutyjuk nyakrvre ktttk. gy biztosan senki sem tudta ellopni a bevtelt! Egyre tbb ebre volt szksg, hogy a piacra, a mszrszkre hajtsk a jszgot. Az egykori rmai birodalom kutyinak leszrmazottjai egszen a XIX. szzadig szorgalmasan vgeztk munkjukat, mikor is trvny tiltotta be a marha lbon trtn hajtst nagyobb tvolsgokra, radsul a kutys kord szerept is tvette a szamrfogat, majd ksbb a vast.
A rottweili mszroskutya nehz idket lt t. Ha nem tudta sajt maga elteremteni a betevt, nem tartotta el senki, hiszen feladat nlkl maradt. Olyannyira lecskkent az llomny, hogy 1882-ben egy heilbronni killtson csupn egyetlen rva rottweiler kpviselte fajtjt. Ludwig Beckmann 1894-ben rt knyvben mr nem szentel nll fejezetet a rottweili mszroskutynak, mert szerinte annak nincs eslye a tllsre.
Egszen 1901-ig nem sokat hallani a fajtrl, ebben az vben azonban megalakult egy kombinlt rottweiler s leonbergi klub, mely ugyan rvid let volt, de gisze alatt hivatalos rottweiler standard szletett.
1901 s 1907 kztt azonban egy j munkalehetsg segtette a fajta jjledst, mely ismt divatba jtt, mint rendrsgi kutya. 1907. janur 13-n megalakult az els nll fajtaklub is, a Heidelbergi Nmet Rottweiler Klub. 1910-ben az Els Nmet Rendrkutya Egyeslet hivatalosan is elismerte a rottweilert mint rendrkutya-fajtt. Ezt kveten tbb klub alakult, melyek vgl 1921. augusztus 14-n ltalnos Nmet Rottweiler Klubb egyesltek (Allgemeiner Deutscher Rottweiler Klub – ADRK), mely napjainkban is szigoran rkdik a fajta felett, tvszelve a msodik vilghbor nsges veit is. Aga von Hagen grfn 1955-ben rott sorai a rottweilerrl szl knyvben napjainkban is igazak: „Vilgosan megklnbztethet a szolglatban s a szolglaton kvl lev eb.
A vad rkutya a magnletben brnny vltozik. Semmi nyeglesg sincs a rottweilerben. Nemes tulajdonsgokkal van megldva: ers, vidm s melegszv”.
|