LABRADOR RETRIEVER
2004.11.28. 15:04
A vilghrnv szrnyain...
A LEGENDA SZERINT A LABRADOR AZ JFUNDLANDI S A VIDRA KERESZTEZSBL SZLETETT. PERSZE MONDANI SEM KELL, HOGY LEGENDRL VAN SZ, HISZEN ILYENFAJTA KERESZTEZDS BIOLGIAILAG NEM LEHETSGES...
Az viszont tny: nem rgi fajta. Radsul, amikor l822-ben elszr hallatott magrl, valsznûleg hrt sem hallotta a pusknak.
j-Fundlandban tevkenykedett, halszok mellett. Mivel a vad s szeszlyes partokon a halszbrkk sszetrtek volna a hullmversben, a kutya dolga volt, hogy vzbe ugorvn a hl vonktelt a partra vigye a parton ll tbbi halsznak, akik azutn bevontk a hallal tele hlt. s mg a partiak a gazdag zskmnnyal foglalkoztak, a kutya visszaszott a kvetkez kitertett hl vontatktelrt. Amikor pedig ers vihar tombolt s a haj vkony vontatktelt elvitte volna a szl, a labrador szott partra a kiktsre szolgl hajktllel is. rizte a hajt, amikor a legnysgnek kapitnyostul partra szllni szottyant kedve. Tovbbi ktelessge volt, hogy ha halsz gazdja brmit a vzbe ejtett, azt „kihalssza”, visszahozza. A labrador teht ksz „retriever” volt, csak mestersgt nem madarakon gyakorolta.
Amikor a „kicsi” – nagyot jelent!
Egy angol utaz „kicsi, de csodlatosan kpzett vizikutya”-knt rta le a labradort. Mieltt mg megtkznnk ezen a meghatrozson, gondoljunk arra, hogy az tlers j-Fundlandon kszlt, ahol a „kicsi” kifejezs a labrador s az risi jfundlandi kztti klnbsget volt hivatva rzkeltetni...
A zskmnnyal teli halszhajk gyakran tvitorlztak Nagy-Britanniba, s ott rtkestettk a halat. Megesett, hogy kzben eladtak nhny kutyt is. Malesbury earlje egy 1870-ben kelt levelben lerja, hogyan vsrolta meg az els labradort egy j-Fundland s Poole kztt ingz halszhajrl. A fajtrl pedig ezt mondta: „A kutyimat magunk kztt labradornak hvjuk.” Ez a nv rajtuk is maradt, ekkor klnbztettk meg elszr a kt j-Fundlandrl szrmaz ebet: a labradort s az jfundlandit.
A fajta Angliban hamar hozzszokott j krnyezethez. Malesbury egybknt arra kpezte ki j szerzemnyeit, hogy a leltt vagy megsebestett aprvadat elhozzk.

Nem sokkal ezutn a labrador eltûnt szlfldjrl. Rszben a slyos helyi kutyaad kvetkezmnyeknt, melyet kevs halsz volt hajland megfizetni. Msrszt – s valsznûleg ez volt a nyomsabb ok – megszlettek az angol karantntrvnyek, s vgt vetvn az importnak, vgt vetettek a kutyatart s exportl halszok j mellkkeresetnek is. Szerencsre ekkorra a fajta mr gykeret vert Nagy-Britanniban.
Knutsford harmadik vikomtjrl szl az a trfs trtnet, mely szerint a vikomt pnzt s fradsgot nem kmlve bejrta Labradort s j-Fundlandot, htha fllel a fajta shazjban a nhny eredeti pldnyt. m midn megkrdezte egy helybeli kutyatenyszttl, hogy kitl vehetne nhny labradort, a vlasz gy hangzott: „Menjen t az r Angliba s vegyen a Holland-Hibbert nevû tenyszttl.” (Holland-Hibbert a Knutsford lordok csaldi neve volt!)
Howe grfn l957-ben knyvet rt a fajtrl, s ebben Knutsfordot nevezi „a labradorok legfbb jtevjnek”. A dicsret taln tlzottan is nagylelkû: aki ma rna knyvet a labradorokrl, bizonyosan magnak Lady Howe-nak nyjtan a plmt.
Lady Howe lete sorn tbb tucat – taln tbb szz! – labrador gazdja volt. Alapelve szerint ez a kutya legyen ppoly elegns, mint amilyen j munks.
Karriertrtnet – dihjban
A fajta nemzetkzi elismersre egybknt 1903-ban kerlt sor, 1906-ban pedig a labrador mr kutyakilltson is felbukkant. Hosszabb, emelked npszerûsgi szakasz utn azonban hanyatlott csillaga. Szemre vetettk stt bundjt, viszonylag nagy termett s risi tvgyt. Vgl a nagy vadszatok fokozatos eltûnsvel a labrador – szerencsre csak tmenetileg! – elvesztette npszerûsgt.
Akkoriban a fajta bizonyra nem szerepelt volna „az els tz” kztt sem Nagy-Britanniban, sem msutt. Azta viszont a helyzet alaposan megvltozott. Angliban a labrador az lre trt a fajtk npszerûsgi versenyben, nem kisebb „egynisget” szortva le a dobog legfels fokrl, mint a nmet juhszkutyt. Az Egyeslt llamokban az els tz kztt van, a sportkategriban pedig vezeti a npszerûsgi listt. Az utbbi vekben pedig egyenesen kprzatos vilgkarriert futott be – mint azt lapunk 9. oldaln tallhat statisztiknk is rzkelteti.
Mi a labrador sikernek titka?
Btor, de bks termszetû. Rendkvl jl szik. Vadelhozskor lendlete s irama olyan, mint a kop. Amikor pedig elhozza a vadat, mg gyors tempban is emlkeztet arra az gyes pincrre, aki drga porceln ednyeket visz a tlcjn... Aki nem ismeri szrmazst, el sem hinn, hogy nem vszzadok ta vadszik az emberrel. Korn r fajta, mr flves korban elkezdhet a kikpzse.
Varzsnak legfbb titka persze – legalbbis napjainkban – abban rejlik, hogy hobbillatknt is ragyogan bevlt. Nagyon intelligens, trelmes, a gyerekeket rendkvl szereti, gazdjhoz hven ragaszkodik. Kitart, fizikailag igen ellenll fajta, az idjrs viszontagsgait jl tûri. Elsrang vakvezet (errl ugyancsak tallnak olvasnivalt lapunkban) s „hztji pszichiternek” sem utols. Mozgssrltek, lelki problmkkal kzd, nehezen kezelhet gyerekek mellett felbecslhetetlen szolglatokat tesz.
Veress
Fajtalers
Ama kevs fajta kz tartozik, amelyet a tenyszti hbort nem tudott elrontani, s amelynl sosem a kllem, hanem a tulajdonsgok, az adottsgok, a munkateljestmny volt a fontos.
Ers felptsû, szles koponyj, kzepes termetû kutya. llkapcsa erteljes, orrhta egyenes, az orrnyereg jl kivehet. Az orr szles, az orrlyukak jl fejlettek. A szem barna vagy mogyorsznû, kzepes nagysg, a tekintet derûs. A fl sem nem nagy, sem nem slyos, htul tûztt, a fejhez simul. A fogazat ers, egszsges, ollsan zrdik. A nyak tiszta vonal, hatalmas erejû. A vll hossz, csapott, a mellkas szles s mly, a bordzat szpen domborodik. A ht rvid s szilrd. Az gyk szles s ers, a far egszen enyhn csapott. A htuls rsz jl fejlett, a csnk trsszge kicsi, a donga- s x-lb hiba. A mells lbak ers csontozatak, egyenesek, prhuzamosak. A farok tvnl vastag, a hegye fel keskenyed, kzepesen hossz, – sûrû, tmr szrzete rvn nyeri azt a jellegzetes kereksgt, mely miatt „vidrafaroknak” is nevezik. A kutya kiss feltartja, de a htra nem kunkortja. A mancs kerek, tmr, boltozatos, a lbjjak jl veltek. A bunda rvid, sûrû, egyenes szl, az aljszrzet „vzhatlan” – az idjrs minden viszontagsgnak ellenll. Szne: fekete, mjbarna (Amerikban csokoldbarna) vagy srga.
Marmagassga: 55–57 cm (kan), illetve 54–56 cm (szuka). Slya: 27–32 kg. |


|
|